Akvárium-Terrárium
2007.01.27. 13:13
Pécs belvárosában, Európában egyedülálló helyszínen, 10 méterrel a föld alatt, egy középkori pincerendszerben működik Magyarország legnagyobb akvárium-terráriuma. A közel százhatvan állatfajt bemutató gyűjtemény túlnyomó többsége kígyó, gyík, hal, de mellettük kisebb számban titokzatos ízeltlábúak és különleges emlősök is láthatók.
2007. március 3., szombat
Kicsit átverik az állatokat Éjszakai Ház A kék barlangban nappal röpködnek a nílusi denevérek
|
|
Pécs Az Állatkert Akvárium-Terráriumában az éjszakai életet élő állatokat villanyfénnyel „átprogramozták”. A látogatók így nappal is szembesülhetnek a virgonc esti világgal.
|
A pécsi terrárium „barlangjának” mennyezetén denevérek függeszkednek, amelyek napközben repkednek is, a látogatók így könnyen tanulmányozhatják őket |
Az első alkalommal szembesültem tegnap délelőtt a becsapott valósággal. Egy éjszakai életet élő nílusi repülőkutya húzott el az arcom előtt, majd visszafüggeszkedett fejjel lefelé a plafonra. Társa a sarokban a földön landolt. Alighanem sohasem tudják meg, hogy átverték őket. Hiszen nappal sarkallják őket mozgalmas, virgonc életre.
A trükköt a Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium munkatársai találták ki. Ugyanis olyan szobát (barlangot) alakítottak ki a denevérek és egyéb éjszakai állatkák számára, amelyben napközben sötét van, s csupán kékes fények miatt láthatók az apró állatkák, éjszaka pedig vakító lámpákkal pótolják a napfényt. Így érthetően az állatkák viselkedése átvált. Szatyor Miklós igazgató szerint talán a dülledtszemű egérkére emlékeztető dél-amerikai farksodró „akklimatizálása” sikerült valósághűen, hiszen őshazájában tényleg a mi nappalunk idején van éjszaka.
Különleges élmény belépni abba az éjszakai házba, amelyet tegnap adtak át ünnepélyes keretek között a Munkácsy utcában. Az állatkák lakhelyváltását a társaság önerős beruházással készítette el. Maguk festettek, szabtak, építették ki a világítást, az állatok búvóhelyeit, kapaszkodóit. Felhasználva hozzá azoknak a pénzbeli adományoknak is egy részét, melyet az év elején közel négyezer pécsi adakozótól gyűjtöttek össze az Árkád-beli kalapozás során.
A bemutató kizárólag éjszakai életmódú állatok „körzeműködésével” készült, elsődlegesen azzal a szándékkal, hogy a közönség végre aktív, azaz éjszakai körülmények között is megfigyelhesse viselkedésüket. A házban nílusi repülőkutyák, kapaszkodófarkú kúszósül, lajhármaki, erszényes repülőmókusok és farksodrók (más néven mézmedve) kerülnek bemutatásra. Utóbbi talán a legaranyosabb és legfurcsább. Alig dereng, máris keresi a sötét helyet, és pupillája egészen ponttá zsugorodik össze.
|
|
|
|
|
NÍLUSI REPÜLŐKUTYA A nagytestű denevérek családjába tartozik. A nyelvének gyors pattintgatásával kelt hangot. Afrika északi vidékein Szenegáltól Egyiptomig, Ázsiában pedig egészen Pakisztánig honos. Olykor több ezer egyedet számláló, óriási kolóniákat alkot, a termést nem minden ok nélkül féltő ültetvényesek legnagyobb bosszúságára.
FARKSODRÓ Az eddigi megfigyelők szerint az emberrel szemben szelíd és jóindulatú. Hamar bizalmassá válik, mint a kutya, szereti a cirógatást, megismeri gazdája hangját és keresi annak társaságát. Gondozóját egyenesen felszólítja, hogy vele játsszék, szórakozzék, s ezért Dél-Amerikában a bennszülöttek legkedvesebb háziállatai közé tartozik.
KAPASZKODÓFARKÚ KÚSZÓSÜL A Közép- és Dél-Amerikában honos. Szinte egész életüket a fákon töltik. Farkuk fogófarokká módosult, s ennek segítségével biztonságosan tudnak mozogni az ágak között. Metszőfogaik nagyon erősek. Testhosszuk a farokkal együtt közel egy méternyi. Többnyire levelekkel, fakéreggel és hajtásokkal táplálkoznak. |
|
|
www.pecszoo.hu
|